Note: The program fee for all Journeys is $225.00 in Melbourne and $240 in Sydney unless otherwise stated.

Melbourne: Term 4 Round 2 Journeys enrolling now... scroll down...


TERM 4 ROUND 1 MELBOURNE PROGRAMS

Kingswood College, Piedmont Street, Box Hill 9:30 – 12:00

Mondays: 9th, 16th, 23rd and 30th of October

Year 1 and 2: PUNNY POETS & PREPOSTEROUS PAINTERS
Year 3 and 4: MEATBALLS, MULTIPLES, MEASUREMENTS & MORE
Year 5 and 6: MISSION IMPOSSIBLE


Footscray City Primary School, Hyde Street, Footscray

Mondays: 9th, 16th, 23rd and 30th of October

Year 1 and 2: CALLING ALL SILLYOLOGISTS 12:45 – 3:15
Year 3 and 4: CODING CAPERS 9:30 – 12:00
Year 5 and 6: SSS... HERE COMES PYTHON: FRIEND OR FOE 12:45 – 3:15


Karoo Primary School, Karoo Road, Rowville 9:30 – 12:00

Tuesdays: 10th, 17th, 24th and 31st of October

Year 1 and 2: TESSA OF MATHOMAT
Year 3 and 4: IT'S ABOUT TIME! AN ADVENTURE WITH TOMMY & THE TIME TURTLE
Year 5 and 6: PREDATOR!


Kallista Primary School, Monbulk Road, Kallista 9:30-12:00

Fridays: 13th, 20th and 27th of October & 3rd November

Year 1 and 2: A WATERY ADVENTURE WITH XERGLE & ZORK
Year 3 and 4: WORDS, WONDER & WILD WANDERINGS WITH THE PHANTOM TOLLBOOTH
Year 5 and 6: SPELLBINDING SCIENCE & THE MAGIC OF HOGWARTS


St Charles Borromeo Primary School, Serpells Road, Templestowe 9:30 – 12:00

Fridays: 13th, 20th and 27th of October & 3rd of November

Year 1 and 2: HOW DOES IT WORK?
Year 3 and 4: NEXT STOP MARS?
Year 5 and 6: WHO'S THE DOCTOR NOW?


Ivanhoe Grammar School (Plenty Campus), Bridge Inn Rd, Mernda

Fridays: 13th, 20th and 27th of October & 3rd of November

Year 1 and 2: SUBTERRANEAN SECRETS
Year 3 and 4: CALLING ALL CLEVERSNIKES & TINKING GUMBLES
Year 5 and 6: MINDCRAFT MATHSCRAFT

TERM 4 ROUND 1 SYDNEY PROGRAMS - ENROLLING NOW

Glenmore Road Public School, Paddington  
AM Program 9:30 - 12:00 (Years 1 - 4)
PM Program 12:30 - 3:00 (Years 5 & 6)


Mondays: 16th, 23rd and 30th of October and 13th of November

Year 1 and 2: REVOLTING RHYMES AND DISGUSTING DOINGS
Year 3 and 4: THE SCIENCE OF HOGWARTS
Year 5 and 6: BRIDGING THE RIVER FROTHING

TERM 4 ROUND 2 SYDNEY PROGRAMS - ENROLLING NOW

St Luke's Grammar School, Bayview 9:30 - 12:00

 Tuesdays: 24th & 31st of October and 7th & 14th of November

Year 1 and 2: MARVELLOUS MIGRATION
Year 3 and 4: A WHIMSICAL ADVENTURE THROUGH THE PHANTOM TOLLBOOTH
Year 5 and 6: BRIDGING THE RIVER FROTHING

 

TERM 4 ROUND 2 MELBOURNE PROGRAMS – Enrolling Now

Holy Eucharist Primary School, Dandenong Road, East Malvern 9:30 - 12:00

Mondays: 13th, 20th & 27th of November, 4th December

Year 1 and 2:  JURASSIC ENGINEERS REPORTING FOR DUTY
Year 3 and 4:  STEAMPUNK CLOCKPUNK STORYPUNK
Year 5 and 6:  WHO’S THE DOCTOR NOW?

Fitzroy Primary School, George Street, Fitzroy 9:30 – 12:00

Tuesdays: 14th, 21st & 28th November, 5th December

Year 1 and 2:  TESSA OF MATHOMAT
Year 3 and 4:  SPRUNG!
Year 5 and 6:  THE SCIENCE OF (NEARLY) EVERYTHING

Boronia West Primary School, Tormore Rd, Boronia 9:30 – 12:00

Tuesdays: 14th, 21st & 28th November, 5th December

Year 1 and 2:  ONCE UPON AN ALPHABET
Year 3 and 4:  THE ADVENTURES OF PIRATE ZEKE AND THE BLACK BARNACLE
Year 5 and 6:  CODE-ORAMA

Spotswood Primary School, Melbourne Rd, Spotswood

Fridays: 10th & 17th November 9:30-12, no program on the 24th November, 1st December 9:30-3:15pm.

Year 1 and 2:  ARGH- THERE'S A DINOSAUR IN MY BACKYARD!
Year 3 and 4:  MIND-BOGGLING, MESMERISING MATHS  
 
Donvale Primary School, Elata St, Donvale 9:30 – 12:00

Fridays: 10th, 17th & 24th November, 1st December

Year 1 and 2:  IT’S SENSE-ATIONAL
Year 3 and 4:  CLEAN CHEMISTRY
Year 5 and 6:  WORD PLAY

Research Primary School, Main Rd, Research 9:30 – 12:00

Fridays: 10th, 17th & 24th November, 1st December

Year 1 and 2:  A WATERY ADVENTURE WITH XERGLE AND ZORK
Year 3 and 4:  ROCK OF AGES
Year 5 and 6:  MEDICAL EMERGENCY: ROBODOCS TO THE RESCUE