Term 3 - Schools

Ignite - Critical and Creative Thinking

Apollo Parkways Primary School - GREENSBOROUGH
Thursday 14 July – Years 4, 5 and 6
Friday 15 July – Years 1, 2 and 3

Footscray City Primary School - FOOTSCRAY
Wednesday 3 August  – Years 4, 5 and 6
Tuesday 16 August  – Years 1, 2 and 3

St Fidelis Primary School - COBURG
Thursday 4 August  – Years 4, 5 and 6
Thursday 4 August – Years 1, 2 and 3

St Brigid's School - MORDIALLOC
Friday 5 August  – 
Years 4, 5 and 6
Friday 5 August – 
Years 1, 2 and 3

Heathdale Christian College - WERRIBEE
Wednesday 10 August  – Years 4, 5 and 6
Thursday 11 August  – Years 1, 2 and  3

Williamstown Primary School - WILLIAMSTOWN 
Tuesday 23 August  – Years 4, 5 and 6
Tuesday 23 August –  Years 1, 2 and 3

Mentone Primary School - MENTONE

Tuesday 31 August  – Years 4, 5 and 6
Tuesday 31 August – Years 1, 2 and 3

Park Orchards Primary School - PARK ORCHARDS
Friday 2 September  – Years 4, 5 and 6
Friday 2 September – Years 1, 2 and 3

Ignite - Language and Literature

Balwyn Primary School - BALYWN
Tuesday 19 July – Years 4, 5 and 6
Tuesday 19 July  – Years 1, 2 and 3

Andersons Creek Primary School - ANDERSONS CREEK
Monday 25 July – 
Years 4, 5 and 6
Monday 25  July  – 
Years 1, 2 and 3

Our Lady of The Assumption - CHELTENHAM

Tuesday 2 August – Years 4, 5 and 6
Tuesday 2 August  – Years 1, 2 and 3

Springside Primary School - CAROLINE SPRINGS
Wednesday 17 August – Years 4, 5 and 6
Wednesday 17 August  – Years 1, 2 and 3

Sandringham East Primary School - SANDRINGHAM
Friday 19 August – Years 4, 5 and 6
Friday 19 August  – Years 1, 2 and 3

Mill Park Heights Primary School - MILL PARK
Tuesday 30 August – Years 4, 5 and 6
Tuesday 30 August  – Years 1, 2 and 3

Ignite - Maths and Science

St Charles Borromeo - TEMPLESTOWE
Tuesday 19 July – Years 4, 5 and 6
Tuesday 19 July  – Years 1, 2 and 3

Balwyn Primary School - BALYWN
Thursday 21 July – 
Years 4, 5 and 6
Thursday 21 July – 
Years 1, 2 and 3

Brighton Primary School - BRIGHTON

Friday 22 July – Years 4, 5 and 6
Friday 22 July  – Years 1, 2 and 3

Andersons Creek Primary School - ANDERSONS CREEK
Thursday 28 July – Years 4, 5 and 6
Thursday 28 July  – Years 1, 2 and 3

Heathmont East Primary School - HEATHMONT EAST
Friday 5 August – Years 4, 5 and 6
Friday 5 August – Years 1, 2 and 3

Kingswood Primary School - DINGLEY VILLAGE

Friday 19 August – Years 4, 5 and 6
Friday 19 August – Years 1, 2 and 3

Heidelberg Primary School - Heidelberg
Thursday 1 September – Years 4, 5 and 6
Thursday 1 September  Years 1, 2 and 3

Knox Gardens Primary School - Wantirna South
Friday 2 September  Years 4, 5 and 6
Friday 2 September  Years 1, 2 and 3

Ignite - Maths

Rosanna Primary School - ROSANNA
Thursday 18 August – Years 4, 5 and 6
Thursday 18 August – Years 1, 2 and 3

Term 4 - Schools

Ignite - Critical and Creative Thinking

Heidelberg Primary School - Heidelberg
Wednesday 5 October – 
Years 4, 5 and 6
Wednesday 5 October – 
Years 1, 2 and 3

Park Orchards Primary School - Park Orchards

Friday 14 October – Years 4, 5 and 6
Friday 14 October – Years 1, 2 and 3

Knox Gardens Primary School - Wantirna South
Friday 21 October  – Years 4, 5 and 6
Friday 21 October  – Years 1, 2 and 3