2018 DISTRICT CHALLENGE RESULTS:

Ivanhoe Heat

Years 3/4

1st Place: Creative Coders - Ivanhoe Grammar
2nd Place:
Junior Steins - Ivanhoe Grammar
3rd Place:
Plenty Penguins - Ivanhoe Grammar (Mernda campus)

Years 5/6

1st Place: The Abandoned Pepitos - Apollo Parkways PS
2nd Place: Team Talent - Apollo Parkways PS
3rd Place:Calculating Quadruple - Ivanhoe Grammar 

 

Moonee Ponds Heat

Years 3/4

1st Place: St Monica's Masterminds - St Monica's Primary
2nd Place: 
Awesome Foursome - Sacred Heart Newport
3rd Place: 
St Monica's Smarties - St Monica's Primary

Years 5/6

1st Place: OPOT - St Monica's Primary
2nd Place: Wembley Wildcats - Wembly Primary
3rd Place: Brainiac Bros - St Carlo Borromeo

Queensland Heat

Years 3/4

1st Place: Shooting Stars - Somerville House
2nd Place: 
Amazing Alligators - Somerville House
3rd Place: 
Grammar Squad - Sunshine Coast Grammar

Years 5/6

1st Place: Maggie Magnificent - St Margaret's
2nd Place: Churchie Enthusiasts - Churchie
3rd Place: Somerville Super Brains - Somerville House

Ringwood East Heat

Years 3/4

1st Place: Whizz Kids - Waverly Christian College
2nd Place: 
Einsteins - Waverly Christian College
3rd Place: 
Mathemagicians - Good Shepherd Lutheran

Years 5/6

1st Place: Archimedes - Ivanhoe Girls Grammar
2nd Place: Code Breakers - Waverly Christian College
3rd Place: Calculators - Ivanhoe Girls Grammar

Canberra

Years 3/4

1st Place: E=MCsquared - Canberra Grammar
2nd Place: The Incredibles - Canberra Girls Grammar
3rd Place: Latham 2 - Latham Primary

Years 5/6

1st Place: Jerra Jaguars - Jerrabomberra
2nd Place: EMAR - Canberra Girls Grammar
3rd Place: No Name Necessary - Canberra Girls Grammar

Ferntree Gully Heat

Years 3/4

1st Place: Glendal Googles - Glendal Primary
2nd Place:
Glendal Gators - Glendal Primary
3rd Place:
Great Ryrie Raptors - Great Ryrie Primary

Years 5/6

1st Place: Glendal Brainiacs - Glendal Primary
2nd Place: Mohicans - Caulfield Grammar
3rd Place: Syndal South Keymasters - Syndal South Primary